A moszkvai olajfinomító elleni támadás közelebb hozza az ukrajnai háborút az orosz emberekhez

    • Szerző, Steve Rosenberg
    • Pozíció, Oroszország-szerkesztő
    • , Moszkva
  • Publikálva

Vannak pillanatok, amikor az élet Moszkvában teljesen normálisnak tűnik. A csütörtök reggel nem ilyen volt.

A város délkeleti részén egy olajfinomítót ért találat egy ukrán támadás következtében – még távolról nézve is szürreális volt a látvány.

A létesítmény irányából gomolygó sűrű füst elsötétítette az eget, mint egy óriási fekete lepel, úgy borult rá Moszkva látképére.

Amennyire rendkívüli és feltűnő volt ez, annyira volt rendkívüli és feltűnő a finomító közelében lévő emberek reakciója is.

Alig törődve a hatalmas füstfelhőkkel, egy horgász egy tó partján, a vízre meredve ült, miközben folytatta a horgászást.

A szemközti játszótéren gyerekek hintáztak vidáman.

A vásárlók a boltba tartottak vagy éppen onnan jöttek, mintha ez csak egy átlagos csütörtök lenne.

Ekkor jöttem rá, hogy felül kell vizsgálnom, mit tartok normálisnak Moszkvában, és mit nem.

Az ukrajnai háború sokáig nagyon távolinak tűnt az orosz főváros lakóinak. Sokan úgy tettek, mintha egyáltalán nem is létezne. Ez azonban egyre nehezebb, ahogy a frontvonal egyre közelebb kerül a városhoz.

Az elmúlt másfél évben a moszkvaiak hallhatták, hogy Moszkvában meggyilkoltak hadseregtábornokokat, és drónok vették célba a fővárost.

Bizonyos értelemben a rendellenes már az új normális.

A csütörtöki támadás volt az egyik legnagyobb légi támadás a moszkvai régió ellen Oroszország Ukrajna elleni teljes körű inváziója óta.

Az olajfinomítót ért támadás mellett bevásárlóközpontokat és lakóépületeket is találat ért. A moszkvai terület kormányzója szerint egy nyolcéves kislány életét vesztette az egyik dróntámadás okozta tűzben.

„Nem vagyok teljesen meglepve azon, ami történt" – mondja Szlava, aki az olajfinomítóval szemben lévő lakóházban él. „Ekkora támadásra viszont nem számítottam."

„Robbanásokat hallottam és rengeteg füstöt láttam. Ilyet általában csak filmekben tapasztal az ember. A lakásom ablakából figyeltem."

Egy másik helyi lakos, Nyagyyezsda azonban semmi normálisat nem lát abban, ami történik.

„Négy évbe telt megnyerni a második világháborút, még úgy is, hogy katonáinknak alig volt élelmük és vizük" – mondta.

„Ma minden erőforrás a rendelkezésünkre áll, ez a háború mégis folyik tovább. Meg vagyok döbbenve."

Hogyan reagálnak az orosz hatóságok az olyan emberekre, mint Nyagyyezsda, azokra az oroszokra, akik nem értik, miért tart ilyen sokáig a Kreml úgynevezett „különleges hadművelete", és hogyan lehetséges, hogy a háború elérte a városukat?

Az orosz tisztségviselők rendszeresen azzal vádolják a Nyugatot, hogy elnyújtja az ukrajnai háborút, és az európai vezetőket, valamint a NATO-t hibáztatják Kijev támogatásáért.

Csütörtökön azonban Vlagyimir Putyin elnök egy szót, annyit nem szólt a dróntámadásról, és az orosz televíziós hírműsorok is csak alig-alig.

Amikor az orosz újságok másnap beszámoltak a történtekről, egy közös pontot véltem felfedezni a tudósításaikban: talán egy összehangolt üzenetet a belföldi közönség számára... ami valahogy így foglalható össze: „Bármilyen rossz is nekünk, Ukrajna többet szenved."

„A mi támadásaink sokkal nagyobb károkat okoznak Ukrajnának, mint Ukrajna nekünk", jelentette ki az ultra-Kreml-párti Komszomolszkaja Pravda.

„Ukrajna demilitarizálását célzó csapásaink sokkal erősebbek és hatékonyabbak, mint az ukrán támadások", így a Moszkovszkij Komszomolec.

A narratíva szinte azonos az állami Rossiyskaya Gazetában is: „A védelemiparban, az ukrán hadsereg számára dolgozó vállalatok elleni támadásaink sokkal erőteljesebbek, mint azok, amelyekkel az oroszoknak sajnos meg kell küzdeniük."

„Az ukrán katonai-ipari komplexumhoz kapcsolódó infrastruktúra elleni csapásaink sokkal hatékonyabbak és több eredményt hoznak", kommentálta a Kommerszant gazdasági napilap.

Amikor a Kreml végül reagált, az üzenete hasonló volt.

„Érdemes több felvételt keresni Ukrajna különböző városaiból" – mondta újságíróknak Dmitrij Peszkov, Putyin szóvivője. „A fegyveres erőink csapásainak eredményeit bemutató felvételek lenyűgözők. Ezek a csapások folytatódni fognak."

Semmi nem utal arra, hogy az ukrán dróntámadások az orosz városok ellen elgondolkodtatták volna Putyint.

Legutóbbi beszédei és nyilatkozatai alapján a Kreml vezetője elszántnak tűnik Oroszország Ukrajna elleni támadásának folytatásában, abban bízva, hogy ebben a felőrlő háborúban országa végül felülkerekedik.

Ugyanakkor vannak jelek arra, hogy a nagy hatótávolságú ukrán csapások – különösen az orosz olajlétesítmények ellen – növelik a nyomást az orosz gazdaságon.

Az ország egyes részein üzemanyaghiányról és üzemanyag-korlátozásokról számoltak be, miközben az árak emelkedtek a töltőállomásokon.

Az új normalitás részeként Moszkvában további dróntámadásokra számítanak.

„A 2026. június 18-i ukrán támadás a moszkvai régió ellen nem az utolsó, sőt még nem is az utolsók egyike" – jósolta a Moszkovszkij Komszomolec.

„Semmit nem tehetünk ellene" – mondta nekem egy nő múlt csütörtökön, miközben a füstfelhőket nézte. „A kormányunknak kell eldöntenie, mit lép. Mi csak annyit tehetünk, hogy figyelünk."

Ezt a cikket újságíróink írták és lektorálták, a fordításhoz mesterséges intelligencia által támogatott eszközök segítségét használták, egy kísérleti projekt részeként.

Szerkesztette: Sebestyén Roland